top of page

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Zaktualizowano: 1 cze 2021

Niewątpliwie adaptacja w przedszkolu to trudny czas. Jest to czas zmian dla dzieci i rodziców. Od dzieci wymaga on nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej ale łączy się to przede wszystkim z rozstaniem z rodzicami. Co może być bardzo stresujące nie tylko dla dzieci ale też dla nich rodziców.

Co zrobić żeby pomóc dzieciom i ich rodzicom przetrwać ten trudny czas?


Odpowiednie przygotowanie to podstawa!

Doskonale sprawdza się zapisanie na cykliczne, śródroczne zajęcia adaptacyjne np. w w odpowiednio do tego dostosowanych poradniach. Uczestniczą w nich dzieci wraz z rodzicami. Nauczyciele pełnią role animatorów, proponują różnorodne, dostosowane do wieku i możliwości dzieci aktywności. Zachęcają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy. Jeśli dziecko nie przejawia zainteresowania proponowaną zabawą może bawić się samodzielnie, w kącikach kreatywnego działania. Zajęcia adaptacyjne pozwalają maluszkom na oswojenie przestrzeni, poznanie zasad panujących w przedszkolu, nawiązanie pierwszych kontaktów społecznych a także przyjaznych relacji z dorosłymi.

Rodzice mają możliwość obserwowania wychowawców w trakcie pracy, oraz zasięgania opinii i porady w interesujących ich kwestiach. W miłej, twórczej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa rodzi się nić porozumienia dziecko – nauczyciel – rodzic, wpływająca na znaczne zmniejszenie lęku adaptacyjnego.


Wybór przedszkola

Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniego przedszkola. Rodzice wybierając przedszkole dla swojego dziecka mają prawo do zapoznania się z organizacją placówki w czasie adaptacji. Oprócz tego można umówić się na obejrzenie placówki, poznanie dyrekcji, nauczycieli i wychowawców. Warto zwrócić uwagę na wykształcenie opiekunów i sprawdzić czy w danym przedszkolu można zasięgnąć opinii psychologa czy logopedy. Niezawodnym narzędziem będzie również internet i wszelakiego rodzaju fora, na którym możemy poznać opinii innych rodziców na temat przedszkola, które nas interesuje.

Aktualnie mamy na rynku ogromny wybór placówek dla naszej pociechy. Przy wyborze możemy kierować się językami obcymi jakie są nauczane, zajęciami dodatkowymi, odległością od pracy czy podejściem do ekologii i wzmacniania u dzieci świadomości klimatycznej.


Zrób listę

Można stworzyć też listę jasnych procedur dotyczących pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu. Napisać np. o przyzwyczajeniach dziecka, taka lista pomoże nauczycielom i ułatwi ich pracę z dzieckiem.

Każde dziecko jest indywidualnością, rozwija się we właściwym dla siebie tempie, w odmiennych warunkach środowiskowych, z łatwością nabiera jednych umiejętności, podczas gdy inne sprawiają mu trudności. Nie możemy zakładać, że proces adaptacji zakończą równolegle wszystkie dzieci i że będzie on wymagał podobnych wysiłków ze strony rodziców i nauczycieli. Dziecko ma prawo do przeżywania adaptacji we właściwy dla siebie sposób, także płacząc. Zadaniem dorosłych jest wspieranie dziecka w procesie adaptacji, poprzez celowe, przemyślane działania dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.


Zajęcia przygotowujące do przedszkola

W SensoMed zapraszamy na prowadzone zajęcia grupowe dla dzieci PRZEDSZKOLE NADCHODZĘ. Zajęcia stanowią cykl spotkań, w którym stopniowo i pod okiem specjalistów dziecko jest przyzwyczajane do kontaktów z innymi dziećmi, słuchania nauczycieli i do innych czynności typowych dla przedszkola. Jeżeli chciałbyś poznać szczegóły zajęć zajrzyj do nas.


80 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page