top of page

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych

Zaktualizowano: 10 lis 2020

Pandemia zmusiła nas do przestawienia naszego życia o 180 stopni, a zmiany w naszym codziennym życiu pozostawiły ślad w naszej psychice. W kolejnym artykule przedstawimy Wam jak na zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych wpływa stan pandemii, który zmusił nas do izolacji oraz pracy i nauki zdalnej. Opowiemy o tym jak możemy radzić sobie ze stresem psychicznym oraz jakie niepokojące objawy powinny skłonić nas do udania się do specjalisty po pomoc.

Osoby szczególnie narażone

Badania przeprowadzone podczas innych epidemii zakaźnych wykazały, że obciążenia psychologiczne takie jak lęki, depresja, ataki paniki oraz objawy psychotyczne występują wśród ogółu społeczeństwa [1].

Problem dotyczy w szczególności osób przebywających na kwarantannie. Osoby te często odczuwają wyczerpanie emocjonalne, zaburzenia depresyjne, stres, drażliwość oraz bezsenność. Naturalnym jest, że sporo z nas odczuwa wzmożony lęk z powodu ryzyka utraty pracy. U personelu medycznego pojawiają się zespół stresu pourazowego objawiający się m.in.poczuciem winy, tendencją do wycofania z kontaktów społecznych, zaburzeniami snu, koncentracji uwagi, drażliwością czy wybuchami gniewu.

Do osób, które szczególnie narażonych są na negatywne skutki psychologiczne, i którym powinna zostać zapewniona pomoc specjalisty, zaliczamy:

  • Osoby zarażone COVID-19 (z objawami od łagodnych do ciężkich)

  • Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa

  • Rodzina i najbliżsi osoby zarażonej

  • Najbliżsi zmarłego na COVID-19

  • Personel medyczny

  • Osoby mieszkające na obszarach o wysokim ryzyku zarażenia COVID-19

  • Osoby opiekujące się osobami starszymi w domu

  • Dzieci objęte kwarantanną lub nauką zdalną

  • Dorośli pracujący zdalnie oraz jednocześnie opiekujący się dziećmi

  • Kobiety w ciąży [2]

Pomoc dla dorosłych

Przede wszystkim pamiętajmy o zapewnieniu regularnych ćwiczeń fizycznych oraz regularnego snu. Dorosłym mogącym wychodzić, rekomendowane jest zażywanie spacerów lub ćwiczenia w domu np. na stacjonarnym rowerku. Istotne dla naszego i naszych dzieci zdrowia psychicznego, jest również dostarczanie naszemu ciału odpowiedniej ilości snu i regularnych posiłków. Bądźmy wyczuleni na niepokojące objawy u siebie i swoich bliskich. Rozmawiajmy o swoich potrzebach i jako komunikujmy swoje uczucia i obawy.


Warto nie pozostawać biernym, jeżeli odczuwasz ryzyko utraty pracy, dobrze od razu zacząć szukać alternatywy lub dodatkowych kursów, które podniosą twoje kompetencje. Osoby dorosłe nie mogą w tym czasie nadużywać substacji, których nadużywanie może doprawdzić do uzależnienia. Nasza osłabiona psychika jest bardziej podatna na takie bodźce jak alkohol, papierosy czy słodycze. "Zajadanie" naszego złego samopoczucia jest również spotykane u osób przybywających na kwarantannie. Jeżeli pracujemy z domu odpowiednio przystosujmy nasze stanowisko pracy, oddzielmy je od reszty pokoju i trzymajmy je w porządku. Jeżeli odczuwamy stres i lęki, nie powinniśmy również nadużywać mediów, w których serwowane są nam ciągłe, nowe informacje o liczbie zakażonych osób. Zamiast tego warto obejrzeć film komediowy, aby poprawić sobie nieco nastrój.

Przeprowadzone badania potwierdziły również, że skuteczną metodą na poprawę kondycji psychicznej - osłabionej z powodu pandemii - jest przeprowadzanie regularnych sesji medytacji[3]. Dzięki wyciszeniu nasz mózg i całe ciało uspokaja się i odpowczywa. Wystarczy nawet 15 min aby poczuć większy spokój i ulgę.

Na radzenie sobie z psychicznymi skutkami COVID-19 jest wiele sposobów. Pamiętajmy jednak, że jeżeli czujemy, że my albo nasi bliscy nie radzą sobie sami, cierpią na bezsenność, brak apetytu, przygnębienie czy rozdrażnienie warto zasugerować pomoc psychologa lub psychiatry.


Jak zapewnić dzieciom odpowiednią pomoc w czasie izolacji?

Jak już wspomnieliśmy ważnym elementem poprawy stanu psychicznego u dorosłych jak i u dzieci są regularne ćwiczenia fizyczne. Pozytywnie należy ocenić, że część szkół nie zrezygnowała z przeprowadzania WF-u pomimo nauki zdalnej i ćwiczenia odbywają się w formie online.

U dzieci zmuszonych do nauki zdalnej może występować znudzenie i frustracja. Bądźmy na to przygotowani i cierpliwi. Rozmawiajmy z dziećmi, nie zapominajmy o przytulaniu i przekazywaniu pozytywnych emocji. Warto w tym czasie integrować całą rodzinę, wymyślać wspólnie zabawy i grać w gry planszowe. Należy uważać by w tym czasie dziecko nie korzystało zbyt długo z urządzeń elektronicznych, które najłatwiej teraz zajmują czas dziecka, gdyż może to doprowadzić do uzależnienia. U dzieci z niepełnosprawnością lub zaburzeniami rozwoju, nie powinno się rezygnować z prowadzonej terapii, gdyż regularność spotkań jest kluczowym elementem poprawy stanu dziecka. Jeżeli nie są możliwe dojazdy do placówki, warto zapytać o możliwość dojazdu terapeuty lub poprowadzenia zajęć w trybie zdalnym. Rodzice mogą też sami wykonywać określone ćwiczenia z dzieckiem, warto zapytać o wskazówki swojego terapeutę.


Co od nas dla Was?

W SensoMed aktualnie z powodzeniem prowadzimy terapie stacjonarnie jak i w trybie zdalnym. Wdrożyliśmy możliwość prowadzenia terapii również w trybie zdalnym i prowadzimy spotkania w formie dopasowanej do naszych pacjentów. Spotkanie może odbyć się np. telefonicznie, przez Skype, Google Meets, Zoom lub w inny wybrany sposób. Nasi specjaliści czekają na Państwa kontakt.

Zapewniliśmy również infolinię COVID-19, pod którą nasza Pani Psycholog służy pomocą osobom dotkniętym skutkami pandemii.

Pamiętajmy o pomaganiu sobie nawzajem i razem damy radę!

Źródła:

[1] Maunder R, Hunter J, Vincent L, Bennett J, Peladeau N, Leszcz M. The immediate psychological and occupational impact of the 2003 SARS outbreak in a teaching hospital.

[2] Shojaei S F, Masoumi R. The Importance of Mental Health Training for Psychologists in COVID-19 Outbreak, Middle East J Rehabil Health Stud. Online ahead of Print ; 7(2):e102846.

[3] Tang YY, Holzel BK, Posner MI. The neuroscience of mindfulness meditation. Nat Rev Neurosci 2015;16:213–25.

46 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page