top of page

Zabawki sensoryczne pod choinkę

Święta już za chwilę, więc czas zacząć myśleć co Mikołaj przyniesie naszemu dziecku w tym roku. Zawsze dobrym pomysłem na prezent będzie zabawka, która poza sprawieniem frajdy naszemu dziecku również uczy i pokazuje świat. Przygotowaliśmy dla was sensoryczny poradnik świąteczny, w którym znajdziecie subiektywnie przygotowane zestawienie zabawek sensorycznych, które nie tylko przynoszą efekty terapeutyczne, ale również sprawiają wiele radości najmłodszym (ale nie tylko im). Naszą listę podzieliliśmy cenowo, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.


Zabawki do 10 zł


Zabawki sensoryczne nie muszą zawsze kosztować nas majątku. W sklepach znajdziemy całą masę zabawek za przystępną cenę, które dostarczą naszemu dziecku bodźców, które potrzebuje i przy okazji sprawią wiele radości.

Pierwszą naszą propozycją do 10 zł jest Brain Breaker magiczna kula, której zasady działania są takie same jak w kostce rubika tj. należy dopasować kolor piłeczki do danej dziurki w piłce oznaczonej odpowiednim kolorem. Magiczna kula jest grą logiczną, która pozytywnie wpłynie na zmysł dotyku, wzroku, na logiczne myślenie oraz koordynację wzroku i ruchu. Magiczną kulę znajdziemy w sklepie Action za cenę 6,99 zł, a więc za niewielką cenę w porównaniu np. do kostki rubika.


Kolejna zabawka, którą znajdziemy w tym przedziale cenowym, a która uwielbiana jest chyba przez wszystkie dzieci to Squishy Squeeze, inaczej zwana gniotkiem. To świetna zabawka antystresowa – kto raz jej dotknął, od razu wie o czym mowa. Można ją dostać pod postacią różnych zwierzątek, śmiesznych przedmiotów, kształtów, kolorów i faktur. Zabawka posiada wiele właściwości – dzięki piankowej strukturze po jej zgnieceniu, powraca do powrotnej formy, sprawdza się zarówno w rehabilitacji jak i podczas stresujących sytuacji, jak klasówka czy spotkanie z nową osobą - dzięki niej umysł i ręce zajmują się czymś innym niż myślenie. Zabawkę można ugniatać, ściskać lub podrzucać. W cenie do 10 zł spokojnie znajdziemy wachlarz różnych gniotków do kupienia.

Zabawki od 10 zł do 100 zł


Kolejna grupa cenowa pozwala nam już na znalezienie większej ilości ciekawych zabawek sensorycznych. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na piłki sensoryczne, które są świetnym elementem wspomagającym rozwój dziecka. Wbrew pozorom to nie jest zabawka tylko dla maluszków, świetnie sprawdzi się także u starszych dzieci, u których rodzic zauważa zaburzenia sensoryczne – np. niechęć przy dotykaniu nowych faktur. Piłki pobudzają receptory czuciowe dziecka, dzięki czemu rozpoczyna się proces pobudzania małej motoryki i stymulacji zmysłu dotyku. Piłki sensoryczne dostaniemy już za ok. 30 zł., w sklepie smyk, empik czy BabyMarket24.

Jeżeli wspomnieliśmy już o piłkach, to na liście pomysłów prezentowych nie może zabraknąć memory dotykowego, czyli drewnianych klocków pokrytych materiałem o różnej fakturze. Gra składa się z kilku zestawów par walcowatych klocków, pokrytych takim samym materiałem, które należy ze sobą sparować za pomocą dotyku. To świetna alternatywa do tradycyjnego memory, które pobudza mniejszą ilość zmysłów. Memory dotykowe znajdziemy już za ok. 100 zł.


Inną jeszcze alternatywną mogą być wszelkiego rodzaju nawlekajki, my korzystamy i szczerze polecamy grę Nawlekaj nie czekaj, to gra, która składa się z kart, sznurka oraz kolorowych kulek. W trakcie gry należy odkryć kartę i wpatrując się w nią przez kilka sekund, zapamiętać kolejność kolorów. Po sygnale należy nawlekać na linkę jak najszybciej kolorowe kule – zgodnie z układem odczytanym z karty. Nawlekaj nie czekaj dostaniemy już za cenę ok. 20 zł. w takich sklepach jak empik, smyk czy tania książka.


Zabawki od 100 zł do 200 zł


Przechodząc do wyższej półki cenowej, nie możemy pominąć magnetycznych klocków konstrukcyjnych Magtiles. To zestawy klocków, które pozwalają pobudzić wyobraźnię dziecka i stworzyć niesamowite budowle. Klocki konstrukcyjne Magtiles mają zróżnicowane kształty i wielkość co umożliwia na kreowanie niesamowitych budowli, a ich kolor i barwa przypominająca szkiełko zachęca dzieci do zabawy. Klocki łączone są za pomocą magnesów, wbudowanych w każdej krawędzi klocka. Dzieci cały czas pracują palcami i dłońmi doskonaląc w ten sposób zmysł dotyku i precyzję ruchu. Dzięki nim stymulowane są umiejętności postrzegania przestrzennego dziecka, kreatywność, wspieranie funkcji motorycznych, rozwijamy również i dziecka dokładność i cierpliwość. Klocki magnetyczne znajdziemy w sklepie empik czy klubben już od 100 zł.


Jeżeli dziecko ma problemy z koncentracją i potrzebuje wycieszenia, świetnym prezentem są klepsydry sensoryczne, w kształcie spirali. Klepsydry te najczęściej sprzedawane są w zestawach, wypełnione są kolorowym żelem, który po odwróceniu do góry nogami, tworzy kropelki poruszające się w różny sposób. Jest to świetna zabawka, która pozwala dziecku skupić się i wyciszyć, a przy tym dzięki różnej kolorystyce zestawu klepsydr pozwala poznawać kolory i opisywać zachodzące zjawiska. Koszt klepsydry sensorycznej bardziej urozmaiconej to koszt ok. 120 zł.

Inną alternatywą może być plazmowa kula, która po dotknięciu palcem jej powierzchni, zbiera wstęgi wyładować elektrycznych dając niesamowity efekt wizualny.

Efekt ten przypomina gigantyczne wyładowania atmosferyczne z setkami błyskawic uderzających w jednym momencie. Mimo, że jest to kula z piorunami, działa niezwykle uspokajająco i nie pozwala oderwać od niej oczu. Kule plazmową dostaniemy praktycznie w każdym sklepie z gadżetami w cenie za ok. 100 zł.


Jeżeli nasza pociecha cierpi na zaburzenia grawitacyjne i ma problemy z utrzymaniem równowagi, warto rozważyć propozycje sklepu Decathlon- Zestaw do rozwijania równowagi. Zabawka przeznaczona jest do dzieci w wieku od 2 do 6 roku życia. Dziecko chodząc bo złożonym zestawie ćwiczy równowagę i rozwija wyobraźnie. Niewątpliwie zaletą tej zabawki jest umożliwienie dzieciom budowy własnych torów przeszkód. W zestawie znajdują się również małe zwierzątka, które dodatkowo uatrakcyjniają całą zabawę.

Cena zestawu na stronie Decathlon wynosi 159,99 zł.


Zabawki od 200 zł do 400 zł


Kolejną propozycją dla najmłodszych jest Tablica Manipulacyjna Montessori. Tablica ta składa się z różnych ruchomych i interaktywnych elementów, z którymi dziecko styka się każdego dnia (łańcuszki, przyciski, kłódki czy zamki). Dzięki zabawie, dziecko uczy się je rozpoznawać i poznaje jak działają. Cena takiej tablicy niestety jest dość wysoka, bo wacha

się między 200 zł, a nawet 400 zł.

Tym niemniej, polecamy zrobić tablicę sensoryczną samemu. Potrzebujemy do tego dużej, płaskiej deski (do kupienia w sklepie budowlanym), do której przymocujemy dowolnie wybrane przez nas elementy. Możemy przymocować kalkulator, zamek na łańcuszek, kłódkę, gąbkę oraz inne elementy, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.


Ważna jest także nauka równowagi i koordynacji, tutaj świetnym prezentem może okazać się Aktywny Koala, czuli rodzaj ogromnej miski, w której dziecko siedząc w środku może się kołysać lub obracać jak na karuzeli. To jednak nie jedyna możliwość tej zabawki, po jej odwróceniu do góry nogami, koala może posłużyć jako tunel lub podest do wspinaczki. Cena koali to ok. 340 zł


Zabawki powyżej 400 zł


Ostatnią kategorią są zabawki za cenę powyżej 400 zł., w której jako pierwszą opiszemy ścieżkę sensoryczną, której ceny podobnie jak to było z Tablicą Manipulacyjną, są bardzo różne, jej koszt może przekroczyć nawet 1000 zł. Ścieżka sensoryczna może być wykonana z tworzyw sztucznych lub w pełni z naturalnych elementów, kluczowe jest to aby jej faktura była na tyle zróżnicowana aby pobudzała zmysł dotyku na stopach oraz dłoniach. Ścieżka sensoryczna wpływa pozytywnie na:

  • koordynację psychoruchową dziecka- chodzenie po ścieżkach dostarcza dziecku przede wszystkim bodźców dotyku, tym niemniej wpływa również na koordynację dziecka, zwłaszcza jeśli udtliamy, że przejście przez ścieżkę na odbyć się na czworakach,

  • percepcję wzrokową- ścieżki są często urozmaicane różnymi kolorami i kształtami, co sprawia, że dziecku wydaję się ona ciekawsza.

Jak wspomnieliśmy ceny ścieżek mogą być bardzo różne, należy też pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy taką ścieżkę zrobili sami. Aby wykonać ścieżkę sensoryczną własnymi siłami potrzebujemy kawałka sklejki podzielonej na kwadraty, kleju do drewna oraz różnego rodzaju dodatków o specyficznej fakturze, którą nasza pociecha będzie mogła poznawać. Zrobienie takiej ścieżki samemu na pewno pozwoli nam zaoszczędzić ale i dostarczy dodatkowej zabawy jeśli taką ścieżkę przygotujemy wspólnie.

Świetną i przy tym efektowną zabawką sensoryczna jest kolumna wodna. Kolumna wodna ma przede wszystkim działanie relaksacyjne. Wpływa na bodźce wzroku i dotyku. Dobrze sprawdza się u dzieci z nadpobudliwością czy problemami z koncentracją. W SensoMed, kolumna wodna jest częścią Sali Doświadczania Świata. Ceny kolumn wodnych są raczej wysokie i sięgają nawet do kilku tysięcy. Jak dobrze poszukamy to znajdziemy mniejszą kolumnę wodną już za kilkaset złotych.


Wesołych Świąt!

W naszym poradniku starliśmy się przedstawić najbardziej uniwersalne zabawki sensoryczne. Zabawki, które Wam dzisiaj przedstawiliśmy sami przetestowaliśmy i możemy je spokojnie polecić. Pamiętajmy, że zawsze możemy zapytać naszego terapeuty SI, które zabawki będą najwłaściwsze dla naszego dziecka. Niech okres Świąt będzie dla nas wszystkich czasem wytchnienia i spokoju spędzonym w rodzinnej atmosferze.


A jakie Wy polecacie zabawki sensoryczne?428 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


Ο σχολιασμός έχει απενεργοποιηθεί.
bottom of page