top of page

Witaj 2023! Czas na zmiany?

Nowy rok to dla wielu z nas ogromny impuls do zmian. Co zrobić by noworoczne postanowienia zostały z nami na dłużej? Razem z Psycholog Darią Siekierską przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek jak powitać nowy rok z garścią wartościowych zmian.


Czy wiedzieliście, że przekonanie o utrwalaniu się nawyków po 21 dniach to mit?

Ta bardzo popularna teoria autorstwa Maxwella Maltza, jednak mimo swej sławy, ma niewiele wspólnego z prawdą. Nie oczekujmy więc, że po 21 dniach wyrobimy w sobie nowe nawyki.


A co z kształtowaniem nawyków u najmłodszych?

Najskuteczniejszą formą nauki u dzieci jest przede wszystkim modelowanie, dlatego to na nim powinniśmy opierać dążenie do założonych celów. To właśnie poprzez obserwację otaczającego świata, zachowania bliskich oraz jego konsekwencji, dzieci najskuteczniej się uczą. W fazie rozwoju dziecka „modelami” zachowań są najbliżsi - rodzice, opiekunowie, dziadkowie czy rodzeństwo. Z czasem zaczynają odtwarzać zaobserwowane zachowanie. Zatem chcąc wprowadzać nowe elementy codziennej rutyny u dzieci, sami musimy brać w niej czynny udział.


Dodatkowo, jeśli Wasze postanowienie opiera się na ograniczeniu danej aktywności, np. na spędzaniu mniejszej ilości czasu przed ekranem telefonu/komputera, zaproponujcie alternatywę! Dzięki temu łatwiej będzie skupić uwagę na nowej czynności. Ten czas możecie poświęcić np. na wspólne czytanie książek.


Czym kierować się przy obmyślaniu swoich postanowień?

  1. Ustalcie i spiszcie kilka noworocznych celów. Postarajcie się, sformułować je prosto i klarownie.

  2. Pamiętajcie, by ograniczyć ich ilość i skupić się tylko na kilku najważniejszych punktach

  3. Oczywiście, rodzice też biorą udział!

Przygotowaliśmy dla Was również nasze propozycje - karty noworocznych postanowień. Zawarte w niej cele skupiają się głównie na kompetencjach społecznych, m.in. takich, które dzieci ćwiczą w trakcie zajęć TUS (Trening Umiejętności Społecznych).


Wystarczy ją wydrukować i zaznaczyć mazakiem, które z celów są dla Was najważniejsze w nadchodzącym roku. Postawcie ją w widocznym miejscu, dzięki temu łatwiej będzie sobie przypomnieć o priorytetach. Koniecznie ją podpiszcie! Lista powinna być dostosowana do Was.


Możecie również użyć arkusza z pustymi polami i wpisać do nich swoje postanowienia.


Bardzo dziękujemy Wam za ten rok!


67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page