top of page

Ćwiczenia integracji sensorycznej do wykonania w domu

W obecnych czasach co raz częściej zdarza się, że nie możemy regularnie uczęszczać do specjalistycznej placówki na zajęcia w ramach terapii integracji sensorycznej zwłaszcza w sezonie infekcyjnym. Jeżeli jednak pozwala nam na to zdrowie to możemy niektóre ćwiczenia wykonywać samodzielnie w domu. Poniżej specjaliści SensoMed prezentują kilka pomysłów na ćwiczenia, które pomogą nam zadbać o prawidłowy rozwój sensoryczny dziecka.

Terapia SI prowadzona w odpowiednio przygotowanej do tego poradni przynosi najlepsze efekty, jeśli wspomagamy ją pracą w domu. Wsparcie dziecka z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego potrafi stanowić prawdziwe wyzwanie, nawet dla najbardziej wyrozumiałego rodzica.

Wspólne ćwiczenia sensoryczne wspierają dziecko w terapii i budują z nim silną więź. Przedstawiamy kilka pomysłów, ćwiczeń, zabaw terapeutycznych, które możemy przenieść na grunt „domowy”:

 1. Dotykowe pudełko – w pudełku np. po butach lub w poszewce na poduszkę, umieść różne przedmioty. Zadaniem dziecka jest zgadywanie jakiego przedmiotu dotyka

 2. Zwijanie w „naleśnika- ciasno zroluj dziecko w koc lub karimatę. Jest to świetne ćwiczenie uspakajające zwłaszcza dla dzieci nadpobudliwych.

 3. Rysowanie obiema rękoma jednocześnie - rozwija percepcję wzrokową, orientację przestrzenną, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, wzrokowo-słuchową

 4. Malowanie rękami i stopami - oprócz świetnej zabawy, dotykanie farb to świetna czynność uwrażliwiająca receptory dotykowe. Dodatkowo, malowanie bez konieczności trzymania np. pędzla będzie dobrym rozwiązaniem dla dzieci ze zwiększonym napięciem mięśniowym.

 5. Odgadywanie smaków/zapachów z zamkniętymi oczami- wykorzystajmy delikatne ekologiczne olejki zapachowe lub przyprawy (wanilia, cynamon, przyprawa piernikowa) i pozwólmy dziecku zgadywać co do za zapach. Analogicznie możemy wykorzystać owoce do zgadywania smaków.

 6. Mieszanie, krojenie, przesypywanie – np. pomoc w gotowaniu, zagniataniu ciasta. Dodatkowo, możemy pozwolić dziecku na kreślenie kształtów liter np. na rozsypanej na blacie mące. Oprócz ćwiczenia motoryki małej zyskamy pomocnika w kuchni!

 7. Zabawa masą sensoryczną - mimo tego, że wiele dzieci z zaburzeniami sensorycznymi nie lubi się brudzić, warto zapoznać dziecko z zabawkami kinetycznymi jak np. ciastolina, piasek kinetyczny czy te najprostsze jak galaretka czy błoto. Dotykanie różnych faktur to świetny sposób na rozwój motoryki małej.

 8. Gniotek- wykorzystując dmuchane balony możemy łatwo z małymi dziećmi stworzyć gniotka. Wystarczy napełnić je wybranym sypkim składnikiem np. mąką, cukrem, kaszą i mamy gotowego gniotka do ściskania.

Nie zapominajmy także o tym, że możemy stymulować układ dotykowy dziecka w wieku niemowlęcym:

 1. Warto urozmaicić pielęgnację dziecka o dotykanie, delikatne masowanie i głaskanie.

 2. Bujanie, tulenie maluszka - małe dzieci potrzebują bliskości opiekuna, ale także różnego rodzaju bodźców.

 3. Układanie dziecka na brzuszku na podłodze - pozwolenie na poznawanie różnych materiałów i faktur.

 4. Śpiewanie, zabawa grzechotkami.

 5. U starszych niemowląt warto zwracać uwagę na strony ciała (lewa / prawa) i podkreślać kierunek wykonywanych ruchów np. przy bujaniu, kołysaniu.

Przy wspólnych ćwiczeniach podchodźmy ze zrozumieniem i akceptacją do potrzeb dziecka - miejmy w szczególności na uwadze jego dyskomfort wynikający np. z nadmiaru bodźców. Przy doborze ćwiczeń powinniśmy pozostać elastyczni - drogą kompromisu szukać ćwiczeń, które będą dla wszystkich atrakcyjne. W chwilach, gdy wyjątkowo trudno jest nam współpracować z dzieckiem warto skorzystać z siły pozytywnego wzmocnienia - chwalenie nawet za najmniejsze sukcesy pomoże wypracować wspólny sukces. Dzieci uczą się najszybciej, kiedy dostają jasne, proste polecenia i są chwalone za to, że je wypełniają.

Na koniec pamiętajmy, że nasz terapeuta SI na pewno chętnie nam doradzi jakie ćwiczenia możemy bezpiecznie wykonywać w domu i w ewentualnie jakie dodatkowe przyrządy powinniśmy się wyposażyć. Nie ma błędnych pytań!

1260 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page