top of page

5 objawów zaburzeń koncentracji u dziecka

W obecnych czasach dzieci co raz częściej mają problem z koncentracją uwagi. Ilość informacji, które atakują dzieci z każdej strony powoduje, że co raz trudniej jest im utrzymać uwagę na jednej rzeczy. Internet, gry, telewizja- to wszystko w nadmiernej ilości może wywoływać u dziecka problemy z koncentracją. Warto zwrócić uwagę, że trudności z koncentracją mogą być powiązane również z innymi zaburzeniami takimi jak np. zaburzenia integracji sensorycznej (SI), ADHD, autyzm czy dysleksja. Problemy z koncentracją najłatwiej jest zauważyć u dziecka w wieku szkolnym, od którego wymaga się wysiedzenia 45 min w ławce oraz regularnego odrabiania prac domowych wymagających skupienia uwagi.


Poniżej prezentujemy wam wybrane 5 objawów wskazujących na zaburzenia koncentracji.


1. Rozproszenie

Jeżeli zauważyliście u swojego dziecka, że rozprasza je każda, nawet najmniejsza rzecz znajdująca się w otoczeniu, to może to wskazywać na problemy z koncentracją. Łatwość w rozpraszaniu jest bardzo częsta u dzieci, u których obserwujemy problemy z koncentracją. Rozpraszać mogą np. rzeczy znajdujące się na biurku, wiszące w klasie lub to co dzieje się za oknem.


2. Impulsywność

Impulsywność u dziecka z problemami z koncentracją, objawia się nadmierna reakcją zarówno na wesołe jak i smutne wydarzenia. Przykładem może być przypomnienie sobie jakiejś wesołej sytuacji i konieczność jej opowiedzenia podczas wykonywania zadania wymagającego skupienia uwagi.


3. Nadpobudliwość

Każde dziecko w ciągu dnia potrzebuje chociaż chwili na odpoczynek i regenerację. Jeżeli zdarzy się tak, że widzimy u dziecka nieprzerwany wulkan energii, który powoduje, że dziecko jest głośne, dużo mówi i nie usiedzi długo w jednym miejscu, może być to kolejny sygnał wskazujący na zaburzenia koncentracji.


4. Pospieszna i pobieżna praca

Sygnał zaburzeń koncentracji może się pojawić podczas wykonywania aktywności wymagających wyjątkowego skupienia uwagi. Jeżeli podczas pracy lub zabawy wymagającej dokładności i skupienia, dziecko stara się wykonać ją jak najszybciej przez co efekt końcowy jest pełen błędów i niedociągnięć, może to oznaczać, że nasza pociecha ma trudności z utrzymaniem koncentracji.


5. Wolne tempo pracy

W przypadku wykonywania zadań wymagających skupienia, dziecko może wykonywać je pobieżnie aby jak najszybciej je skończyć, przez co popełnia dużo błędów lub wykonuje je bardzo powoli. Powolność wykonywanych zadań nie wynika jednak z precyzji jaką dziecko chce zachować, a np. z licznych przerw na elementy otoczenia, które rozkojarzkają dziecko. Efekt końcowy zadania jest taki sam, a więc częste błędy.


Jak możemy ćwiczyć koncentracje?

Oczywiście zawsze najlepszym wyborem będą ćwiczenia przez gry i zabawy. Bawiąc się z dzieckiem wybierajcie zabawy wymagające wytrwałości i stosowania się do reguł. Pamiętajcie, że dzieci, które mają problemy z koncentracją na początku nie będą chciały skończyć zabawy, będą szybko chciały robić coś innego. Ważne abyście w tym wypadku nie zniechęcali się do dalszych prób rozpoczęcia zabawy. Postawa rodziców jest tutaj bardzo ważna.

Wybierając grę pamiętajcie, że każda gra jest dobra, a dobór gier czy zajęć zależy w znacznej mierze od stawianych celów. Dobierajcie gry i zabawy stosownie do treści, które chcecie dziecku przekazać. Może to być zarówno gra planszowa, konstrukcyjna (klocki lego lub zwykłe drewniane), zręcznościowa lub jeszcze inna. Wspólne majsterkowanie, czytanie książek czy oglądanie albumów kształtuje wytrwałość dziecka i pomoaga mu w kształtowaniu umiejętności koncentracji i skupiania uwagi.


Jeśli zaobserwujecie u swojego dziecka sygnały wskazujące na zaburzenia koncentracji, warto udać się na konsultacje do specjalisty, który oceni czy problem ten rzeczywiście występuje oraz wskaże jaka może być jego przyczyna.


Zapraszamy do kontaktu +48 694 304 569:

Marta Trusewicz Pasikowska- pedagog specjalny, terapeuta ręki, Terapeuta SI, wykładowca akademicki.


Izabela Loba- Psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży. Jest trenerem TUS oraz zastępowania agresji.


Problemy z koncentracją


157 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page