top of page

Diagnoza integracji sensorycznej- krok po kroku

Zaktualizowano: 28 cze 2021

Proces terapii integracji sensorycznej zawsze rozpoczyna się przeprowadzeniem pełnej oceny rozwoju procesów integracji sensorycznej dziecka, a więc diagnozy SI. Aby Was przygotować do pierwszego spotkania z terapeutą SI i do samej diagnozy odpowiemy Wam na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące procesu diagnostycznego. Zapraszamy do lektury.


Kiedy najwcześniej można przeprowadzić diagnozę integracji sensorycznej dziecka?

Najlepszym wiekiem do przeprowadzenia diagnozy jest wiek między 4 a 9 rokiem życia. Aktualnie diagnozę SI prowadzi się również u dzieci w wieku poniżej 4 roku życia. Należy jednak pamiętać, że u tak małych dzieci zmiany w rozwoju zachodzą bardzo szybko i to co zostanie wskazane w diagnozie może być już nieaktualne za kilka miesięcy.

Tym niemniej jeśli zauważamy u dzieci młodszych niepokojące sygnały mogące wskazywać na zaburzenia SI to oczywiście przeprowadzenie diagnozy jest jak najbardziej uzasadnione i powinno się ją wykonać.


Czy do diagnozy należy się w jakiś sposób przygotować?

Do samej diagnozy nie musicie się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Warto zabrać ze sobą inne diagnozy jeżeli były wcześniej stawiane. Możecie również zabrać obuwie na zmianę, ponieważ na salę SI wchodzi się na boso lub w zmienionym obuwiu. Warto również aby dziecko było ubrane w luźne ubrania pozwalające na swobodne ruchy.


Przed diagnozą możecie również wykonać test online integracji sensorycznej dostępny TU, który może Wam pomóc podjąć decyzje co do udania się do specjalisty. Przed rozpoczęciem diagnozy można udać się na wstępną konsultację z terapeutą SI, który oceni czy są wskazania do przeprowadzenia diagnozy.


Ile trwa diagnoza?

Ocena rozwoju procesów integracji sensorycznej dziecka zajmuje zazwyczaj od trzech do czterech spotkań. Na ostatnim spotkaniu najczęściej omawiane są wyniki oraz przedstawiane są zalecenia co do terapii indywidualnej oraz ćwiczeń w domu. Całą diagnozę otrzymacie w formie papierowej, na której znajdziecie opis przebiegu diagnozy i ocenę procesów integracji sensorycznej oraz rekomendacje.


Co nas czeka podczas diagnozy?

Podczas diagnozy terapeuta SI przeprowadzi z Wami wywiad dotyczący rozwoju dziecka oraz na kolejnych spotkaniach będzie przeprowadzał obserwacje dziecka i wykonywał określone próby, które pozwolą ocenić rozwój procesów integracji sensorycznej. Wasz terapeuta SI powinien Was przez cały proces przeprowadzić, więc nie obawiajcie się zadawać pytań, na pewno zawsze chętnie wszystko wytłumaczy.


Do czego przyda się nam diagnoza?

Dzięki diagnozie dowiecie się czy wasze dziecko rozwija się prawidłowo w zakresie procesów integracji sensorycznej. W przypadku zdiagnozowanych zaburzeń SI będziecie wiedzieli jakie należy podjąć dalsze kroki oraz jakie ćwiczenia możecie wykonywać w domu. Diagnozę warto również pokazać wychowawcą w przedszkolu. Dzięki okazaniu takiego dokumentu, wychowawcy powinni dobrać odpowiednie ćwiczenia do potrzeb dziecka. Nie rekomendujemy podejmowania terapii bez wcześniejszego przeprowadzenia pełnej diagnozy. Jeżeli terapeuta SI nie zrobi diagnozy, a będzie prowadził terapie SI to de facto nie wie z jakimi zaburzeniami ma odczynienia.


Czy rodzice mogą być obecni podczas diagnozy?

Podczas diagnozy z rodzicami przeprowadzany jest wywiad dotyczący rozwoju dziecka i zaobserwowanych niepokojących objawów, na kolejnych spotkaniach terapeuta przeprowadza obserwacje i określone próby. Podczas kolejnego etapu rodzice jak najbardziej mogą być obecni na sali. Warto jednak zauważyć, że dziecko zachowuje się inaczej przy rodzicach i inaczej kiedy nie ma ich w pobliżu, dlatego jeśli jest to możliwe zaleca się aby opiekunowie czekali przed salą.Co jeśli mam wątpliwości czy diagnoza SI jest potrzebna mojemu dziecku?

Jeśli nie jesteśmy przekonani czy dziecku potrzebna jest diagnoza SI (która jest raczej kosztowynym procesem), czy może właściwszym będzie spotkanie z innym specjalistą (psychologiem, fizjoterapeutą), warto zacząć od udania się na konsultację z terapeutą integracji sensorycznej. Dzięki pierwszej konsultacji terapeuta SI przeprowadzi wstępny wywiad, który może pomóc podjąć decyzję czy rozpoczynanie procesu diagnostycznego jest właściwym krokiem. Warto również zwrócić uwagę na specjalizację naszego terapeuty SI. Mianowicie można udać się np. do psychologa, pedagoga, lub fizjoterapeuty który jest równocześnie terapeutą SI, dzięki czemu taki specjalista spojrzy na dziecko całościowo i będzie mógł wydać najlepszą rekomendację.

Poradnie często stosują praktykę, że jeżeli zostanie wspólnie z rodzicami postanowione o konieczności przeprowadzenia diagnozy to koszt pierwszej konsultacji wliczany jest na poczet całej diagnozy.Jeżeli chcesz zapisać się na diagnozę SI, to możesz to zrobić TU.
7732 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page