top of page

Dla kogo zajęcia TUS ?

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to zajęcia grupowe, które niestety często kojarzone są z kursem zarezerwowanym wyłącznie dla dzieci ze spektrum autyzmu. W rzeczywistości, gama podejmowanych na zajęciach tematów jest wszystkim dzieciom, które mierzą się z problemami społecznymi lub emocjonalnymi.

Wśród problemów, z jakimi zgłaszają się do nas rodzice z dziećmi bardzo często zauważamy kwestie dotyczące relacji z innymi, takie jak konflikty z rówieśnikami w szkole czy niepokój i wycofanie w towarzystwie innych dzieci, które bardzo często są przyczyną agresywnego zachowania. Często słyszymy, że dziecko jest po prostu niegrzeczne. Warto pochylić się nad problemem i przeanalizować, skąd mogą wynikać takie zachowania.

Jako dorośli, doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne w życiu są emocje, szczególnie te, które wyrażamy w otoczeniu innych. Z perspektywy osoby dorosłej, trudno jest nam zrozumieć problemy dzieci z rówieśnikami. Jeszcze trudniej zrozumieć i poradzić sobie z ich reakcją na konfliktowe sytuacje. Kiedy dziecko nie radzi sobie z emocjami, warto zgłosić się do specjalisty i zastanowić się jak możemu mu pomóc.


Czy moje dziecko potrzebuje zajęć grupowych?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy problem związany z emocjami może być bardzo skomplikowany i nieoczywisty. Jeśli jednak dostrzegasz, że dziecko jest wycofane w towarzystwie innych dzieci, ma trudności z dołączeniem do wspólnej zabawy, wśród rówieśników stoi na uboczu lub doświadcza dokuczania ze strony innych bądź przeciwnie - na odmowę lub przegraną reaguje agresją, jest niecierpliwe i łatwo się poddaje, często wchodzi w konflikty z innymi rówieśnikami czy rodzeństwem - odpowiedzią na wymienione problemy może być właśnie Trening Umiejętności Społecznych.

Powinniśmy pomyśleć o TUS’ie, gdy dziecko:

 • Ma problemy z dołączaniem do zabawy w grupie

 • Odczuwa trudności z dzieleniem się z innymi

 • Nie lubi czekać na swoją kolej

 • Nie akceptuje odmowy, zmiany planów czy przegranej

 • Zachowuje się agresywnie, często jest źródłem konfliktów

 • Ma trudności w nawiązaniu czy podtrzymaniu kontaktu wzrokowego, nie radzi sobie z komunikacją werbalną i niewerbalną

 • Niewłaściwie interpretuje emocje innych

 • Doświadcza przykrości, dokuczania ze strony innych

 • Jest niecierpliwe i niespokojne

 • Ma kłopoty z wypracowaniem kompromisu

 • Nie jest asertywne

 • Łatwo się poddaje, kiedy napotyka trudności

Co kryje się za tą skomplikowaną nazwą?

Trening Umiejętności Społecznych to przede wszystkim zajęcia, w trakcie których dzieci działając w małych grupach analizują sytuacje i ćwiczą zachowania, które sprawiają im trudności. Nauka odbywa się poprzez modelowanie, czyli rozłożenie konfliktowej sytuacji na czynniki pierwsze, dokładne jej zrozumienie i przeanalizowanie w jaki sposób nasze zachowanie wpływa na innych. To również nauka o emocjach i ich konsekwencjach.


Co wyróżnia TUS?

Każda problemowa sytuacja rozwiązywana i omawiana jest w znanym, bezpiecznym środowisku. Pod okiem psychologa oraz terapeuty uczestnicy mogą bezstresowo i swobodnie rozmawiać o swoich emocjach. Zajęcia te to również wnioski i spostrzeżenia nie tylko dla najmłodszych - równie ważny jest feedback dla rodziców - informacja o tym jak przebiegały zajęcia, co sprawiało dzieciom problemy oraz jak reagować na agresywne zachowania dziecka. Nie zapominajmy, że edukacja rodziców to również ważny element terapii.

Podsumowując, zawsze warto spojrzeć całościowo na problemy dziecka. Mimo tego, że z perspektywy dorosłego czasami trudno jest nam zrozumieć z czego wynikają konflikty, a ich rozwiązanie wydaje się być proste, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam zrozumieć świat dziecka. A przede wszystkim, umożliwi dziecku swobodne i pewne poruszanie się w świecie emocji.286 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page