top of page

Jak przygotować dziecko do przedszkola i szkoły?

Pierwsze kroki dziecka w przedszkolu lub szkole to czas pełen emocji i obaw zarówno dla naszych pociech, ale także dla rodziców. Temat adaptacji jest bardzo obszerny i budzi wiele kontrowersji. Jak powinien przebiegać? Jak się przygotować na pierwsze dni dziecka w nowym miejscu?

Aby ułatwić Wam odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przygotowaliśmy przedszkolny i szkolny must have każdego rodzica.

Przedszkole

🟡 POZYTYWNE KOMUNIKATY ➡️ W rozmowie o nowym przedszkolu zwracaj uwagę dziecka na pozytywne aspekty, które wzbudzą w nim ciekawość i zainteresowanie. Używaj pozytywnych komunikatów jak np.: „W twoim przedszkolu jest świetna zjeżdżalnia, myślę, że Ci się spodoba!”


🟡 INFORMACJA TO KLUCZ ➡️ Dziecku będzie znacznie łatwiej oswoić się z nową sytuacją i miejscem, jeśli wcześniej opowiesz mu jak będzie wyglądał jego dzień w przedszkolu oraz czego może się tam spodziewać. Warto również odpowiednio wcześniej odwiedzić placówkę, poznać nowe otoczenie i wychowawców. Nie rzucaj dziecka na informacyjną głęboką wodę! Jeśli masz problem z opisaniem dziecku nowej sytuacji i zasad działania przedszkola, wykorzystaj do tego bajki i książki.

🟡 ZOSTAW PRZESTRZEŃ NA EMOCJE ➡️ Przedszkole to ogromna zmiana, nie tylko dla Ciebie! Ważne, by zapewnić dziecku bezpieczną i pełną akceptacji przestrzeń do wyrażania emocji i myśli. Pamiętaj, że mogą być one różne - od ekscytacji po obawy i lęk. To zupełnie normalna odpowiedź na zmiany.


🟡 CODZIENNA RUTYNA ➡️ Przygotujcie i ustalcie wspólnie poranną rutynę. Dobrym pomysłem jest również uzgodnienie swojego pożegnania np.: „Teraz przybijamy sobie piątkę, przytulamy się i zmykasz do zabawy”. Dzięki stałym elementom dnia, dziecko sprawniej przyzwyczai się do nowej sytuacji.

🟡 ULUBIONA ZABAWKA ➡️ Wspaniale jeśli dziecko będzie mogło zabrać do przedszkola rzecz, do której jest przywiązane. Ulubiony miś, kocyk czy lalka zwiększą poczucie bezpieczeństwa dziecka i pomogą mu w trudnych chwilach w nowym miejscu.


🟡 RODZICU, DAJ PRZYKŁAD ➡️ Mimo tego, że sam/sama czujesz się niepewnie, wypracuj w sobie pozytywne nastawienie do nowej sytuacji. Twoje przekonanie o tym, że dziecko będzie w dobrych rękach, pomoże także jemu zaufać i oswoić się z nowym otoczeniem.


Szkoła

Mimo, że pierwsze dni w szkole są dla większości rodziców bardzo wzruszające i pełne emocji to sytuacja oczami dziecka często wygląda zupełnie inaczej. Szkoła to również kolejna zmiana otoczenia, rówieśników, a także początek nowych zasad i obowiązków.

Czy możliwe jest zatem by powitać szkołę z uśmiechem?

Przedstawiamy kilka rad, przygotowanych przez naszą panią Psycholog.


🟡 POZNANIE OTOCZENIA ➡️ Podobnie jak w przypadku przedszkola, warto zapoznać dziecko odpowiednio wcześniej z nową placówką, tak, by pierwsze dni w szkole nie były dla niego szokiem. Pomoże również zapoznanie i rozmowa z nowym wychowawcą.

🟡 MOC POZYTYWNYCH DOŚWIADCZEŃ ➡️ Jeśli w swoim otoczeniu macie dzieci, które już chodzą do szkoły, świetnym pomysłem będzie zorganizowanie spotkania, by pociechy mogły porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami. Możecie również sami opowiedzieć dziecku o swoich najlepszych chwilach i wspomnieniach związanych z tym okresem - „W szkole miałem samych najlepszych kolegów, na lekcjach zawsze siedzieliśmy razem w ławce, a później graliśmy w piłkę”. Dzięki temu łatwiej będzie spojrzeć na początek szkoły, jak na coś ekscytującego.


🟡 SKUP SIĘ NA KORZYŚCIACH ➡️ Zwróć uwagę dziecka na pozytywne aspekty nowej sytuacji. Dla wielu dzieci, pójście do szkoły to po prostu nowa, ciekawa przygoda i świetnie odnajdują się w gronie rówieśników. Warto podkreślać zalety nowej sytuacji np. : „Będziesz mógł/mogła uczyć się o zwierzętach, a przecież tak bardzo je lubisz”, „W szkole możesz spotkać wielu kolegów i koleżanek, na pewno będziecie się dużo razem bawić”.


🟡 NIE UNIKAJ ROZMOWY ➡️ Zawsze warto rozmawiać! To najlepszy sposób na poznanie i zrozumienie emocji dziecka. Jeśli nie wiesz jak zacząć rozmowę, zacznij najprościej i zapytaj : „Co sądzisz o tym, że niedługo pójdziesz do szkoły? Jak się z tym czujesz?” Warto zapytać również o to jak dziecko wyobraża sobie samą naukę w szkole. Takie pytanie to świetny początek do otwartej rozmowy o swoich oczekiwaniach i wyobrażeniach.


🟡 ZAANGAŻUJ DZIECKO W PRZYGOTOWANIE ➡️ Wspólne kompletowanie szkolnej wyprawki, wybieranie zeszytów i pakowanie plecaka to świetny pomysł na wzbudzenie w dziecku pozytywnych emocji i ekscytacji nową przygodą.

🟡 WSPÓLNA ORGANIZACJA ➡️ Wypracujcie wspólny plan dnia tak, by uniknąć rano niepotrzebnego pośpiechu i nerwów. Ustalcie jasny podział obowiązków i rzeczy do zrobienia przed wyjściem z domu, np.: „Ty nakarm proszę kota, a ja w tym czasie zrobię dla nas śniadanie”.


I na koniec, jeszcze ostatnia rada od nas - jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto udać się do specjalisty - czekamy na Was 😊105 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page