top of page

Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?

Strefa emocjonalna dziecka w wieku przedszkolnym dla wielu rodziców może stanowić istną zagadkę. Jest to okres, w którym dziecko odkrywa i zaczyna poznawać całą gamę nowych emocji. Warto podkreślić, że w tym czasie to właśnie rodzic staje się przewodnikiem dziecka w skomplikowanym świecie doświadczanych przez nie uczuć. To właśnie od nas nasze dzieci uczą się, jak radzić sobie z własnymi emocjami: jak odreagowywać złość, przełamywać strach, czy nawiązywać relacje.


Ale czym właściwie jest rozwój emocjonalny?

🧠 Najprościej mówiąc jest to stopniowe dostrzeganie i przeżywanie różnorodnych emocji wraz ze wzrostem dziecka. Proces ten jest ściśle związany z późniejszym nawiązywaniem relacji społecznych, umiejętnością radzenia sobie z trudnymi emocjami, odczuwaniem empatii i budowaniem więzi z innymi.

🧠 Ponadto, ma on wpływ również na odbieranie własnej osoby i budowanie poczucia własnej wartości i zaufania do siebie.

🧠 Podstawą prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka jest zdolność rozpoznawania i nazywania emocji, a także wyrażania ich w odpowiedni sposób

🧠 Pamiętajmy jednak, że każde dziecko ma swój własny, indywidualny tok w rozwoju emocjonalnym.

Warto stymulować rozwój emocjonalny dziecka nie tylko w sytuacji, gdy zauważamy u niego problem na tej płaszczyźnie.


Jak wzmacniać rozwój emocjonalny?

Na początku warto pamiętać, że narzędzia i umiejętności w jakie wyposażymy naszą pociechę dzisiaj, będzie doskonalił i wykorzystywał przez resztę swojego życia - również w dorosłości. Samoświadomość i umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami wzmocni więź między dzieckiem a rodzicami i z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Warto również wspomnieć, że okres przedszkolny to najwłaściwszy czas, aby korygować zachowania dzieci, ponieważ właśnie wtedy tworzą się nawyki emocjonalne.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak możecie wspierać rozwój dziecka:

🧠 Wspieraj samoświadomość - pomóż dziecku rozróżniać i nazywać podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, złość czy strach i te bardziej skomplikowane jak nuda, rozczarowanie czy wstyd.

🧠 Dzieli się własnymi odczuciami i staraj się zachęcać dziecko do dzielenia się jego wrażeniami np. W co dzisiaj się bawiłeś w przedszkolu? Jak Ci się podobało przedstawienie? Co cię zasmuciło?

🧠 Ucz samokontroli i panowania nad emocjami. Pamiętaj jednak, by wyznaczyć granicę między akceptacją negatywnych emocji dziecka a jego negatywnymi zachowaniami, np. Widzę, że się złościsz. Każdy czasem się złości, jednak nie zgadzam się na bicie

🧠 Wspólne z dzieckiem poszukuj sposobów, które pozwalają mu się wyciszyć, np. poprzez przytulanie, liczenie do 10, czy zabawę masami sensorycznymi.

🧠 Rozwijać umiejętności współzawodnictwa, według zasad zdrowej rywalizacji, np. poprzez wspólne gry planszowe, karciane.

🧠 Ucz szacunku do uczuć i emocji innych osób - pozwól dziecku na przeżywanie emocji dobrych i złych. Jednocześnie postaraj się mu uświadomić, że sposób w jaki je wyraża może być krzywdzący dla innych osób.


Wiemy, że nie jest łatwo od razu zrealizować wszystkich porad. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się nieco przybliżyć ten temat. A na koniec pamiętajcie - regularna praca z dzieckiem finalnie przyniesie efekty! ☺️337 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page