Strefa emocjonalna dziecka w wieku przedszkolnym dla wielu rodziców może stanowić istną zagadkę. Jest to okres, w którym dziecko odkrywa i zaczyna poznawać całą gamę nowych emocji. Warto podkreślić, że w tym czasie to właśnie rodzic staje się przewodnikiem dziecka w skomplikowanym świecie doświadczanych przez nie uczuć. To właśnie od nas nasze dzieci uczą się, jak radzić sobie z własnymi emocjami: jak odreagowywać złość, przełamywać strach, czy nawiązywać relacje.
Ale czym właściwie jest rozwój emocjonalny?
🧠 Najprościej mówiąc jest to stopniowe dostrzeganie i przeżywanie różnorodnych emocji wraz ze wzrostem dziecka. Proces ten jest ściśle związany z późniejszym nawiązywaniem relacji społecznych, umiejętnością radzenia sobie z trudnymi emocjami, odczuwaniem empatii i budowaniem więzi z innymi.
🧠 Ponadto, ma on wpływ również na odbieranie własnej osoby i budowanie poczucia własnej wartości i zaufania do siebie.
🧠 Podstawą prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka jest zdolność rozpoznawania i nazywania emocji, a także wyrażania ich w odpowiedni sposób
🧠 Pamiętajmy jednak, że każde dziecko ma swój własny, indywidualny tok w rozwoju emocjonalnym.
Warto stymulować rozwój emocjonalny dziecka nie tylko w sytuacji, gdy zauważamy u niego problem na tej płaszczyźnie.
Jak wzmacniać rozwój emocjonalny?
Na początku warto pamiętać, że narzędzia i umiejętności w jakie wyposażymy naszą pociechę dzisiaj, będzie doskonalił i wykorzystywał przez resztę swojego życia - również w dorosłości. Samoświadomość i umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami wzmocni więź między dzieckiem a rodzicami i z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Warto również wspomnieć, że okres przedszkolny to najwłaściwszy czas, aby korygować zachowania dzieci, ponieważ właśnie wtedy tworzą się nawyki emocjonalne.
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak możecie wspierać rozwój dziecka:
🧠 Wspieraj samoświadomość - pomóż dziecku rozróżniać i nazywać podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, złość czy strach i te bardziej skomplikowane jak nuda, rozczarowanie czy wstyd.
🧠 Dzieli się własnymi odczuciami i staraj się zachęcać dziecko do dzielenia się jego wrażeniami np. W co dzisiaj się bawiłeś w przedszkolu? Jak Ci się podobało przedstawienie? Co cię zasmuciło?
🧠 Ucz samokontroli i panowania nad emocjami. Pamiętaj jednak, by wyznaczyć granicę między akceptacją negatywnych emocji dziecka a jego negatywnymi zachowaniami, np. Widzę, że się złościsz. Każdy czasem się złości, jednak nie zgadzam się na bicie
🧠 Wspólne z dzieckiem poszukuj sposobów, które pozwalają mu się wyciszyć, np. poprzez przytulanie, liczenie do 10, czy zabawę masami sensorycznymi.
🧠 Rozwijać umiejętności współzawodnictwa, według zasad zdrowej rywalizacji, np. poprzez wspólne gry planszowe, karciane.
🧠 Ucz szacunku do uczuć i emocji innych osób - pozwól dziecku na przeżywanie emocji dobrych i złych. Jednocześnie postaraj się mu uświadomić, że sposób w jaki je wyraża może być krzywdzący dla innych osób.
Wiemy, że nie jest łatwo od razu zrealizować wszystkich porad. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się nieco przybliżyć ten temat. A na koniec pamiętajcie - regularna praca z dzieckiem finalnie przyniesie efekty! ☺️
Comments