top of page

Terapia Snoezelen- Sala Doświadczania Świata

Zaktualizowano: 4 sty 2021

Terapia Snoezelen, w Polsce bardziej znana jest pod nazwą Sali Doświadczania Świata. Zaliczana jest często do elementu terapii integracji sensorycznej i w skrócie polega na przebywaniu dziecka w pomieszczeniu, w którym poddawane jest stymulacji zmysłów za pomocą całej gamy odpowiednio dobranych bodźców słuchowych, wzrokowych, dotykowych, zapachowych oraz kinetycznych.

Celem Sali Doświadczania Świata jest:

- redukcja zachowań niepożądanych,

- wzbogacenie zakresu przeżyć,

- poprawa koncentracji,

- zwiększenie pewności siebie,

- odprężenie,

- osiąganie poczucia sensu i samokontroli.


Wyposażenie Sali Doświadczania Świata

Wyposażenie Sali Snoezelen może być bardzo zróżnicowane. A podstawowymi elementami są instalacje zapewniające doznania wzrokowe.

Ściany sali zazwyczaj są gładkie, częściowo wykłada się ją lustrami, oświetlenie jest rozproszone a w pomieszczeniu znajdują się lampy światłowodowe tworzące kurtynę świetlną. Sama Sala Doświadczania Świata wykładana jest miękkimi materacami i pufami aby wygodniej można było prowadzić zajęcia. Do pobudzania zmysłu dotyku służą pojemniki lub woreczki wypełnione piaskiem, grochem i fasolą.

Dla pobudzania zmysłu słuchu puszczane są odpowiednie dźwięki relaksujące np. szum morza czy dźwięki lasu.

Do pobudzania kilku zmysłów jednocześnie stosowane są np. wiązki światła wydzielające różne barwy światła, czy podświetlane kolumny wodne pompujące powietrze- oddziałujące na zmysł wzroku i dotyku.

"Oferta bodźców powinna być tak rozłożona, by umożliwić dziecku przyjemne, zachęcające postrzeganie zmysłami, a ponadto proponować mu szczególne doświadczenia, których nie może uczynić w życiu codziennym."


W Sali tej umieszcza się również elementy pobudzające zmysły smaku i węchu takie jak emitery zapachowe wytwarzające różnorodne wonie oraz poduszczeki zapachowe. Do pobudzenia zmysłu smaku stosuje się przegródki z pojemnikami zawierającymi różne środki spożywcze. W SensoMed wszystkie produkty emitujące smak lub zapach są pochodzenia naturalnego.


Terapia Salą Doświadczania Świata jest przeznaczona m.in. dla osoby:

- z autyzmem

- z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu

- z zaburzeniami psychicznymi

- z zaburzeniami wzroku lub słuchu

- z niepełnosprawnościami ruchowymi

- mającej trudności w szkole.


Terapia Snoezelen może stanowić samodzielną terapię lub stanowić uzupełnienie do innych terapii rehabilitacyjnych. Sala doświadczania świata jest często elementem terapii integracji sensorycznej.


W SensoMed znajdziecie bogato wyposażoną Salę Doświadczeń Świata- zapraszamy do jej odwiedzenia!
Źródła:

- A. Zawiślak, Snoezelen (Sala Doświadczania Świata) Geneza i Rozwój, Bydgoszcz 2009 r.

- I. Michałowska-Olechnowicz, Terapia zajęciowa. Metoda Snoezelen Sala Doświadczania Świata, Oficyna MM 2017 r.

384 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page