top of page

Integracja sensoryczna w domu

Zaktualizowano: 2 cze 2021

Prowadzenie terapii wymaga skończenia dedykowanego kursu lub studiów podyplomowych oraz posiadania odpowiednio wyposażonej sali do prowadzenia terapii. O podstawach terapii integracji sensorycznej (SI) pisaliśmy w poprzednim artykule, a dzisiaj zastanowimy się nad możliwością prowadzenia elementów terapii integracji sensorycznej w domu .

Prowadzenie regularnej terapii w specjalistycznej poradni psychologiczno- pedagogicznej przynosi widoczne i znaczne efekty poprawy codziennego funkcjonowania dziecka. Dom może być jednak świetnym uzupełnieniem terapii integracji sensorycznej w placówce.

Do takiej terapii można wykorzystać wiele produktów, które mamy w domu pod ręką. Można wspólnie z dzieckiem lepić z masy solnej różne kształty czy bawić się ciastem zrobionym z mąki i wody. Wykorzystywać również możemy wszelkiego rodzaju ziarna, ryże czy kasze. W kaszy mannej, nasypanej do głębszego naczynia ukryjmy kilka przedmiotów, a zadaniem dziecka będzie ich "wyłowienie".

Świetnym pomysłem jest również wspólne gotowanie !


Aktualnie wykorzystywać możemy również wachlarz sensorycznych zabawek. Dobrym przykładem może być plastelina, modelina czy ostatnio zyskująca na popularności tablica manipulacyjna, składająca się z wielu elementów, które służą dziecku do zabawy, dotykania i poznawania świata. Taką tablicę można zakupić gotową lub zrobić samemu, ponieważ jak widać jej konstrukcja jest dość prosta.


Pamiętajmy, że zawsze warto zapytać certyfikowanego terapeuty integracji sensorycznej o warte polecenia ćwiczenia. Na pewno podpowie skuteczne i bezpieczne ćwiczenia do wykonywania w domu.


Możecie również zapoznać się z nagraniem z naszych warsztatów "Praca z dzieckiem z zaburzeniami SI", na których terapeuta SI opowiada, o ciekawych ćwiczeniach, które można wykonywać z dzieckiem w domu.

102 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page